Instrukcja do prowadzenia obserwacji fenologicznych
Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)- Obserwacje fenologiczne powinny być prowadzone przez kolejne lata, na tych samych stanowiskach, ponieważ nawet nieznacznie oddalone od siebie stanowiska mogą różnić się pod względem warunków mikroklimatycznych, co z kolei może wiązać się z różnicami w rozwoju rośliny.
- Wskazane jest, by powierzchnia, na której planowane są obserwacje fenologiczne znajdowała się w terenie w miarę płaskim.
| Kwiatostan w połowie rozwinięty |
- Wszelkie informacje na temat powierzchni, na której prowadzone są obserwacje (np. jej lokalizacja na zboczu, ekspozycja zbocza) są przydatne w późniejszej interpretacji wyników, w związku z tym powinny także być uwzględnione w formularzach.
- Celem naszych obserwacji jest wyznaczenie początku kwitnienia kasztanowca zwyczajnego, przypadający na dzień, w którym na różnych gałęziach drzewa obserwuje się kwitnienie dolnych kwiatów w obrębie wiechowatych kwiatostanów.
- Nawet jeśli w miejscu, gdzie prowadzimy obserwacje, panują jednorodne warunki (np. ta sama wilgotność, takie samo nasłonecznienie), niektóre osobniki kasztanowca zwyczajnego rozpoczynają swoje kwitnienie wcześniej niż inne. Różnice te wynikają zwykle z różnego pochodzenia poszczególnych osobników i są uwarunkowane genetycznie. W związku z tym wskazane jest, aby nasze obserwacje koncentrowały się na pojedynczym drzewie.
- Wykonanie szkicu sytuacyjnego lub fotografii miejsca, w którym znajduje się drzewo stanowiące obiekt naszych obserwacji, ułatwi jego identyfikację w kolejnych latach. Dodatkowo można oznakować obserwowane drzewo np. zaznaczając na korze niezmywalną farbą niewielki, ale wyraźny punkt.
|