|
|
|
|
|
Zostań obserwatorem przyrody
Zapraszamy Was do prowadzenia obserwacji przyrodniczych. Zebrane przez Was dane mogą być równie cenne, jak te pochodzące od naukowców. Aby tak było, niezbędne jest prawidłowe rozpoznanie obserwowanych gatunków oraz przestrzeganie pewnych zasad. Specjalnie w tym celu stworzyliśmy instrukcje oraz formularze, które poprowadzą Was krok po kroku do zebrania informacji o dużej wartości naukowej.
Proponujemy:
| Przebarwiające się liście pewnych gatunków wyznaczają fenolologiczną porę roku: pełną jesień
| Projekt 1. Pora na pory - obserwacje fenologiczne, czyli śledzenie faz życia roślin (kwitnienia zawilców i kasztanowców, rozwoju liści brzozy) Główny cel badań: sprawdzenie, czy widać różnice terminu pór fenologicznych w Polsce, wskazujące na zmiany klimatu. Wypełnijcie formularz na naszej stronie i zaznaczcie miejsce obserwacji na mapie Polski, a my przedstawimy graficznie Wasze dane. W każdej chwili będziecie mogli obejrzeć i porównać mapy z dowolnych lat naszego projektu. Żeby zrealizować główny cel badań, obserwacje trzeba prowadzić przez co najmniej kilka lat. Im więcej uczestników programu doda do mapy swoje dane, tym pełniejszy będzie obraz różnic w porach zakwitania, bądź rozwoju liści wybranych gatunków roślin w różnych rejonach Polski.
| Bogactwo porostów świadczy o czystym powietrzu | Projekt 2. Czujna plecha - obserwacje porostów Główny cel badań: monitoring zanieczyszczenia powietrza Możecie sami sprawdzić jakie jest zanieczyszczenie powietrza w Waszej okolicy, a także (dzięki innym uczestnikom wpisującym swoje dane) w pozostałych rejonach kraju. Już kilkuletnie badania pokażą, czy mieszkamy w coraz bardziej czystej okolicy, czy przeciwnie. Przystąpienie do tych projektów może być dla amatorów przyrody pierwszym krokiem w kierunku zdobycia doświadczenia w prowadzeniu badań terenowych.
3. Jeśli interesujesz się ptakami, polecamy międzynarodowy projekt Spring Alive! Jest to akcja polegająca na obserwacji powracających ptaków, realizowana w 35 krajach. W jej ramach miłośnicy ptaków są zachęcani do rejestracji pierwszych w danym roku obserwacji bociana białego, jaskółki dymówki, kukułki i jerzyka. Są to bardzo charakterystyczne gatunki, łatwe do spotkania i rozpoznania (w przypadku kukułki wystarczy obserwacja głosowa). Na podstawie liczby obserwacji z danego regionu (kraju, województwa) tworzone są "mapy wiosny" - można zobaczyć, gdzie wiosna jest już niemal w pełni, a gdzie dopiero powoli wkracza. Więcej dowiesz się na stronie www.springalive.net (trzeba wcześniej wybrać ikonę polskiej flagi w celu ustawienia wersji językowej). Jednym z celów akcji jest sprawdzenie, czy z upływem lat terminy przylotów ulegają zmianie i jakie mogą być tego potencjalne przyczyny (najprawdopodobniej właśnie klimatyczne).
|
|