|
|
|
|
|
Oznaczenie drzew i krzewów w stanie listopadowym
W sobotę, 18 listopada, idziemy na spacer z przewodnikiem, poprzedzony wykładem z prezentacją najciekawszych gatunków i tych, których nie będzie okazji spotkać. Poćwiczymy oznaczanie naszych drzew i krzewów w prawdziwie „listopadowym” (zupełnie bezlistnym) stanie w warunkach naturalnych, w pięknym nawet teraz Parku Zdrojowym w Konstancinie. Ćwiczenia terenowe będą miały formę wolnego spaceru z licznymi przystankami.
Liście są- zaraz po kwiatach- najkrócej żyjącymi organami roślin. Produkują pokarm dla roślin (i roślinożerców), uczestniczą w wymianie gazowej, mogą też ulegać zadziwiającym modyfikacjom. Nasz klimat ich nie rozpieszcza, toteż zdecydowana większość naszych drzew i krzewów pozostaje w Polsce bezlistna niemal pół roku i dłużej!
W tym czasie trzeba nierzadko decydować o usunięciu lub pozostawieniu drzew w skrajni jezdni czy na terenie budowy. Poza tym pracuje się w ogrodzie lub na działce: szczepi i przesadza drzewa, szykuje zdrewniałe sadzonki. Zielarze zbierają korowinę gatunków leczniczych, a smakosze coraz częściej chcą poeksperymentować z nowymi smakami kambium, łyka i pąków;-).
O 11.00 rano spotkamy się w Składzie Towarów Wiejskich w Habdzinie 29 k/Konstancina, gdzie odbędzie się wykład z prezentacją. Ok. 12 ruszamy do Parku (dla niezmotoryzowanych mamy kilka miejsc w samochodzie). Dołączajcie do naszej dendrologicznej eskapady i rozsyłajcie wici znajomym :)
Uwaga! Spacer odbędzie się bez względu na pogodę. Niezbędne jest lekkie, ale nieprzemakalne i mocne obuwie terenowe, przeciwdeszczowe kurtki z kapturami i/lub lekkie, ale solidne parasolki. Dzieci podczas spaceru powinny znajdować się pod opieką dorosłych! Warto wziąć suchy prowiant (kanapki, czekoladę, jagody goji etc.).
Prowadzący:
Adam Kapler – pracownik Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, a dokładniej kriogenicznego Banku Genów. Botanik - zawodowiec, etnograf i historyk - amator, od święta lub w razie palącej potrzeby także aktywista Centrum Ochrony Mokradeł, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Botanicznego.
Zapisy: targziolowy@gmail.com Koszt: 80 zł (wykład z dzikim poczęstunkiem + ćwiczenia terenowe) Dzieci za darmo, o ile będą grzecznie słuchać:)
P.S. Jesli chcesz wziąć udział, ale koszt udziału jest dla Ciebie za wysoki, napisz! Coś wymyślimy!"
|
|